Człowiek wydaje się i umiera. Pogrzeby kojarzą się ze smutkiem po śmierci bliskiej osoby, a także z obowiązkiem dopełnienia wszelkich formalności związanych z pochówkiem. Ceremonie pogrzebowe winnym być przygotowane profesjonalnie, żeby oszczędzić rodzinie zmarłego dodatkowego stresu.
Organizacja ceremonii pogrzebowych Czaplinek
Formalności przedpogrzebowe
Gdy członek rodziny umrze, bliskie mu kobiety powinny poinformować o zgonie lekarza rodzinnego z przychodni rejonowej lub pogotowie ratunkowe . Po przybyciu, lekarz lub pogotowie stwierdzą zgon i wystawią kartę zgonu – dokument niezbędny do zrealizowania pozostałych formalności z pochówkiem włącznie. Że istnieją podejrzenia, że zgon nastąpił w efekcie wypadku lub przestępstwa, lekarz może odmówić wydania karty zgonu. Rodzina może natomiast otrzymać taki materiał od lekarza sądowego, który badał przerwy w punkcie medycyny sądowej.
Następnie rodzina zmarłego powinna poinformować o zgonie Urząd Stanu Cywilnego w przeciągu trzech dni od daty śmierci zmarłego. Następnie powinna wystąpić z apelem o wystawienie aktu zgonu. Niezbędne będą: karta zgonu i dowód osobisty zmarłego. Dokument ten uprawnia do kupienia zasiłku pogrzebowego oraz stanowi pomocny do załatwiania spraw związanych ze spadkiem.
Organizacja ceremonii pogrzebowych Czaplinek
Organizacja pogrzebu
Kartę zgonu należy przedłożyć wybranemu Zakładowi Pogrzebowemu. Podczas spotkania z człowiekiem domu pogrzebowego, określany jest termin pochówku lub termin kremacji (jeżeli zmarły przed śmiercią zastrzegł, że wybiera taką właśnie formę pochówku), wybór miejsca pochówku, wybór trumny, lub urny w wypadku kremacji. wybór obrządku religijnego w jakim zajmuje odbyć się pogrzeb czy nowego charakteru pogrzebu ( w wypadku pochówku świeckiego).
Zobacz również prezent dla żony na święta
Zakłady Pogrzebowe oferują szereg usług powiązanych z agencją pochówku, między innymi:
ogłoszenie o śmierci: wydruk klepsydr, zamówienie nekrologów
przewóz ciała osoby zmarłej do świątyni i/lub na cmentarz
zapewnienie oprawy muzycznej, kwiatów
pochówek
przeprowadzenie ceremonii pogrzebowej przez specjalisty ceremonii pogrzebowej
Pogrzeb katolicki
W wypadku pogrzebów w obrządku katolickim, rodzinie pozostaje porozumieć się z księdzem w sprawie organizacji nabożeństwa żałobnego oraz miejsca pochówku (kwatery) na cmentarzu parafialnym. Pogrzeb katolicki przeprowadza się w obecności księdza, który odprowadza zmarłego na środowisko tego spoczynku. Oprócz księdza, w takim pochówku jest często mistrz ceremonii pogrzebowej.
Pogrzeb świecki
Jeżeli zmarły życzył sobie przed śmiercią pochówku świeckiego, rodzina musi skontaktować się z górą cmentarza i wykupić odpowiednią kwaterę. Jest też wynająć mistrza ceremonii pogrzebowej, który wykona ją w umiejętny sposób. Mistrz ceremonii przywita żałobników, wygłosi mowę wstępną, a jeszcze opowie o zmarłym. Mistrz ceremonii zakomunikuje również uczestnikom pogrzebu o środowisku, w jakim sprawi się stypa. Koszt wynajęcia mistrza imprezy to koszt około 300 zł.
Pogrzeb mieszam się a z mnóstwem form i kosztami, jakie rodzina musi ponieść organizując pochówek. Na szczęście w takiej formie mogą czekać na wsparcie innych członków rodziny, a jeszcze państwa, które wypłaci rodzinie zmarłego zasiłek pogrzebowy po zdobyciu przez nią listu zgonu. Warto mieć, że pogrzeb nie musi być drogi i nawet przy ograniczonych sposobach można godnie pożegnać zmarłego.
Więcej informacji
Więcej wiedzy o organizacji imprezy pogrzebowych na ścianie Organizacja ceremonii pogrzebowych
Organizacja ceremonii pogrzebowych Czaplinek