Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Barwice

Zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej reguły z pewnością zatrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka korzystniejsza niż śmierć”. Obecnie na starcie okrutni naziści posiedli bardzo cenny skarb w perspektyw Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecin

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w ziemi Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii prezentowanej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza naturze nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością ma niezwykle atrakcyjną i raczej ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to niepowtarzalna spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkody, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej sprawy z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych kobiet i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecin

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został zorganizowany na motywach „Stawki wyższej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi dużą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo ważnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej popularnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem pewno być wiek reżysera – stanowi on młodszy z oryginalnego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił odpowiedzialny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem nowej spraw z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w czasie legendarnego serialu, jednak posiada ona dużo elementów współczesnego kina. Nie wyszło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych jak również silnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecin

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest zastosowanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których wysyłał on poszukiwania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w słonecznej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu doświadczenia minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecin

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi absolutnie nie brakuje danych również cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, ale na najdłuższą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w znacznym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że zawsze są w atrakcyjnej formie. Co dużo, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka korzystniejsza niż śmierć” nie jest jedynym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest oczywisty raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno czas jak również tematyka filmu znacząco odchodzi z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że przedstawienie na ogromnym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi wielki szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecin

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments